Bilgi işlem Yönetimi

Server Yönetimi Nedir / Nasıl Yapılmalıdır.

Server Yönetimi Daha Önceden Projelendirilmiş Uygun iklimlendirme Ve Müdehale Alanı Oluşturulan Ve Kurum’un Merkezinde Olması Gereken Bir Odadır. Tamamen Hava Giriş Çıkışlarının Minimum Düzeye indirgenmiş Olması Ve içeride ki Soğuk Havanın Bir Pencere Veya Kapı Eşiği Gibi Dışarıya Açılan Bir Alandan Muaf Olması Gerekmektedir.

Bu Durum ilk Bakışta Çok Büyük Bütçelendirmeler Gerektiğini Anımsatsa Bile Uzun Vadede Size Kar Sağlayacaktır. Hali Hazırda Şirketinize Konumlandıracağınız Sunucular Yüksek işlem Gücü Sebebi ile Normal Bilgisayarlara Oranla %60 Daha Fazla Isınır Ve Hızlı işlem Yaparlar. Bir de Sunucularınızı Bulut Tabanlı Vmware Veya Hyper-V Gibi Cloud Serverlara Upgrade Ettiyseniz Bu Koşullarda Daha Fazla Hızlı Çalışacak Ve Daha Fazla Isınacak Demektir. ilk Yapmanız Gereken Uygun Bir Oda Hazırlayıp Uygun Bir iklimlendirme Sistemi Oluşturmak Olmalıdır.

Sürdürülebilirlik

Bir Diğer Önemli Konu ise Sunucularınızın Ani Güç Yüklemelerine Maruz Kalmamaları Ve Enerji Kesintileri Sebebi ile Ani Güç Kesintileri Yaşamaması Olmalıdır. Sunucularınızın Böyle Durumlara Maruz Kalması 1 – 2 Seferlik Deneyimlerde Sunucularınıza Zarar Vermese Dahi Devamında En iyi Senaryoda Psu Veya Disklerinin Arızalanmasına En Kötü Senaryoda ise Anakartınızın Kullanılamaz Hale Gelmesine Sebep Olacaktır. Bu Tür Durumlarda Yaşayacağınız Veri Kayıplarını Ve Sunucunuzun Tekrar Çalışabilir Hale Gelmemesi Risklerini Saymıyorum Bile.

Bu Adımda ise Yapılması Gereken Hamle Odanızda Konumlandıracağınız Tüm Cihazların Anlık Enerji Tüketimleri Hesaplanarak Uygun Bir UPS Sistemi Hazırlamak Olmalıdır. Tabi Bu Sistem Cihazlarınızın Sürekli Çalışabilir Olmasını Sağlamayacaktır. Ups Sistemi, Komplexinizin Şebeke Enerjisinden Jeneratör Enerjisine Geçişlerde Bilişim Cihazlarının Zarar Görmemesi Adına Kullanılmaktadır. Sürdürülebilirlik Adına Yapınıza Uygun Bir Jeneratör Alıp Enerji Girişini ise Ana Şebeke Hattının Arkasına Konumlandırmalısınız. Bu Sayede Şebeke Enerjiniz Kesildiğinde Jeneratör Devreye Girecek Ve Komplexinizin Enerji ihtiyacını Karşılayacaktır.

Bu Senaryoda Sıralama Şu Şekilde Olmalıdır.

Ana Şebeke> Jeneratör> Ups> Bilişim Cihazları

Jeneratör Ve Ups Sistemleri Genelde Köprü Konumunda Çalışmaktadır. Ana Şebeke Hattı Kesildiğinde Jeneratör’ün Devreye Girmesi 7-20 Sn Arası Sürmektedir. Bu Sürede Bilişim Sistemlerine Ups Hizmet Vermektedir. Jeneratör Devreye Girdiğinde ise Ups Tekrar Köprü Moduna Geçer. Ve Bütün Bilişim Sistemleriniz Enerji Kesintilerinde Dahi Kesintisiz Çalışmaya Devam Edecektir.

 

Yedekleme Sistemi.

Yedekleme Sistemleriniz Bütün Senaryoları Hesap Ederek Her sistemin Yedekli Çalışmasını Gerektirmektedir. Enerji Hatları, İnternet Hatları, Fiziksel Sunucular Sanal Sunucular da Bu Yedekleme Sistemine Dahil Olmalıdır. Enerji Hattınızı Jeneratör ile Yedeklediniz. internet Hattınızı da Yedeklemelisiniz. Ayrıca Fiziksel Sunucularınızı Ve Sanal Sunucularınzı da Yedeklemelisiniz ki Ters Bir Durumda Bir Tanesi Arızalandığında Veya Hat Kesildiğinde Diğeri Üzerinden Sistem Çalışmaya Devam Edebilsin. Bu Yapılandırmalara ise Cluster Backup Diyoruz.

Bir Diğer Önemli Konu ise Sunucularımızın Yedekleridir. Sunucularımızın Kapanması Açılmaması Yangın, Afet, Su Baskını Veya Farklı Bir Durumda Kalmamız Halinde Yedeğimizin Yedeği Olma Durumu Önem Arz Etmektedir.

Örn: Tüm Sisteminizi Yedekli (Cluster Backup) Bir Yapıda Çalışacak Şekilde Yapılandırdınız. Bitti mi ? Tabi ki Hyr. Pek Sık Rastlamayız Ama Oldu da Üst Katlarda Bir Boru Patladı Ve Alt Katta ki BT Odanızı Su Bastı Tüm Cihazlarınız Devre Dışı Kaldı. Bu Sefer Ne Yapacağız Bütün Yedekler Bütün Kurtarma Verileri Buradaydı Şimdi Hepsi Kullanılamaz Hale Geldi. işte Bu Gibi Senaryolarda ise Felaket Kurtarma (Disaster Backup) ismini Verdiğimiz Yapılandırmalar Devreye Giriyor.

Bu Yapılandırmalar Cluster Backup’un Yaptığı Görevlerin Aynısını Farklı Bir Lokasyonda (Diğer Şube) / (Farklı Bir Bina) / (Bulut Ortamı)  Yapıyor. Haliyle Tüm Cihazlarınızı Yenilediğinizde Yedeklerinizden Tüm Verilerinizi Ve Mali Kayıtlarınızı Tekrar Çalışabilir Hale Getirebiliyorsunuz. Burada ki Kritik Nokta ise Backup Süreleri Şirket Yedeklerinizi Ne Kadar Sıklıkla Aldığınız Önem Arz Ediyor.

Çünkü En Son Aldığınız Yedek Ne Zaman’a Ait ise Şirketin Tüm Bilişim Altyapısı O Tarihe Geri Dönmüş Oluyor. O Tarihten Sonra ki Tüm Evrakları Yeniden Sistemen Girmeniz Gerekecektir. Bu Sebeple Küçük Ölçekli işletmelerde Günlük, Orta Ölçekli işletmelerde 12 Saat Büyük Ölçekli işletlemerde ise 6 Saatte Bir Otomatik Yedek Argoritmaları Oluşturmalısınız. Tabi Bu Senaryolar Standartlardır. Siz Kendi Argoritmanızda istediğiniz Sıklığı Seçebilirsiniz.

 

Güvenlik.

Şirketinizin işlem Hacmine Göre Oda Erişimlerinde Yetkili Ayrımı, Server Tarafında Uygun Bir Firewall Veya IDS, Sonrasında Düzgün Bir Network Yapısı Ve AD Gibi Yetki Sunucuları, Paylaşım Klasörleri için Kullanıcı Bazlı Yetkilendirmeler, Antivirüs AntiSpam AntiMalware AntiSpy Gibi Zararlı Yazılımlara Karşı Alınacak Önlemler Ve Network Monitöring Uygulamaları ile Ağ Trafiğinin izlenmesi Gibi Bir Çok Güvenlik Yapılandırmasını Sisteminize Dahil Etmeniz Gerekmektedir.

Bütün Bu işlemler Alanında Uzman Ne Yaptığını Bilen Yetkin Personeller Tarafından Kurgulanıp Yapılandırılmalı Ve Takibi Sağlanmalıdır.

 

Share:
Müşterilerimizin Sitemizde ki Deneyimlerini Geliştirebilmek Adına Sayfalarımızda ki Gezintilerinizi Analiz Etmekteyiz. Çerez Kullanımını Kabul Ederek Bize Destek Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.