Memnuniyetinizi Nasıl Geri Kazanabiliriz ?

Müşterilerimize Çok Önem Veririz Ve Memnuniyetinizi Geri Kazanmayı Çok istiyoruz.

Öncelikle Fulltürk Bilgi Teknolojileri Yönetimi Olarak Yaşamış Olduğunuz Memnuniyetsizlik için Özür Dileriz. Sizleri Daha iyi Anlayabilmemiz Ve Yaşamış Olduğunuz Memnuniyetsizliğinizi Giderebilmemiz Adına Bize Fırsat Verdiğiniz için Teşekkür Ederiz.

Memnuniyetsizliğinize Neden Olan Konuyu Aşağıda ki Form Aracılığı ile Bize Gönderirseniz. Memnuniyetinizi Sağlamak için Elimizden Geleni Yapacağımıza Emin Olabilirsiniz.

Memnuniyetsizliğinizin Tekrar Yaşanmaması Adına Kendi Üzerimize Düşen Görevleri Hızlıca Yerine Getireceğimiz Gibi Yaşamış Olduğunuz Aksiliği de Basit Bir Özür ile Sonlandırmak istemediğimizden de Emin Olabilirsiniz.

Fulltürk Bilgi Teknolojileri Olarak Öncelikli Hedefimiz Küçük Ve Orta Ölçekli Kurumsal Firmaların Tüm Bilişim ihtiyaçlarını Tek Bir Kanaldan Karşılayabilmesini Sağlamaktır. Bu Bağlamda, Tasarladığımız Bu Hayalin Gerçekleşebilmesi Adına En Öncelikli Bakış Açımızın Müşteri Memnuniyeti Olması Gerektiğini Düşünmekteyiz.

Güçlü Altyapımız, Güler Yüzlü Müşteri ilişkileri Uzmanlarımız, Deneyimli Kadrolarımız, Alanında Uzman Teknik Ekibimiz ile Beraber Hayalleri Olan Yöneticilerimizin izinde Her Geçen Gün Ve Her Yeni Müşterimizle Bu Hayalimize Daha Fazla Yaklaşmaktayız. Görüş, Tavsiye Ve Şikayetleriniz Yöneticilerimiz Tarafından Takip Edilmektedir.

Size Nasıl Bir Memnuniyetsizlik Oluşturduk Acaba ?
Tüm Gönderilen Mesajlar Yoğunluğumuza Göre Maksimum 12 Saat içerisinde Yanıtlanmaktadır.